revuca.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Revúca

Aktuálne spravodajstvo

Foto: Danko nekradni RTVS, protestovalo v Bratislave združenie Nová Generácia

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Proti politizácii RTVS pred historickou budovou Národnej rady SR, kde dnes vypočúvajú kandidátov na šéfa verejnoprávneho telerozhlasu, protestovalo združenie Nová Generácia. Odporúčame:Naživo: Kandidáti na šéfa RTVS predstavujú svoje projekty Na transparentoch mali napísané „Neberte nám nezávislé spravodajstvo“, „Danko nekradni RTVS“ a „Nedovoľme spolitizovať RTVS“. Ako sa pre médiá vyjadril predseda Novej Generácie Tomáš Smutný, neprotestovali proti alebo za konkrétneho kandidáta, ale proti snahám spolitizovať RTVS. Smutný poukázal na čísla „Keďže je to verejnoprávna televízia, nechceme, aby premiér Robert Fico (Smer-SD) a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju vrátili späť do 90-rokov. Tvrdia, že je to nefunkčná televízia, ale výsledky za posledných päť rokov ukazujú opak. Vzrástol podiel na trhu, takisto objektivita spravodajstva. Tvrdenia Fica a Danka sú čisté lži,“ povedal Smutný. Zobraziť fotogalériu k článku:Pred starou národnou radou protestovali proti politizácii RTVS Smutný však nevedel povedať, že víťazstvo ktorého kandidáta by bolo dôkazom, že vyhral Andrej Danko. Upozornil však, že predstavitelia SNS už povedali jedno meno (Jaroslava Rezníka, pozn. SITA). Dokonca bolo podľa nich prekvapivé vyjadrenie šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý sa vyjadril, že možno podporí kandidáta, ktorého podporuje asi aj Andrej Danko. To Smutný označil za nebezpečné vyjadrenie. Ako dodal, ak niekto tvrdí, že RTVS je nefunkčná inštitúcia, treba sa mať na pozore, pretože čísla hovoria pravý opak. Vypočutie kandidátov na šéfa RTVS Poslanci národnej rady, ale aj široká verejnosť sa dnes môžu bližšie zoznámiť s kandidátmi na šéfa verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a ich zámermi. Proces výberu generálneho riaditeľa RTVS od 9:00 pokračuje verejným vypočutím kandidátov na šéfa RTVS v historickej budove Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Na verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS bolo pozvaných deväť kandidátov – Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky, Norbert Majer však neprišiel. Viac k témam: Národná rada SR, Nová Generácia, protest, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, voľba šéfa RTVSZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Danko nekradni RTVS, protestovalo v Bratislave združenie Nová Generácia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Danko nekradni RTVS, protestovalo v Bratislave združenie Nová Generácia

Rodinný priateľ režiséra Jana Hřebejka mieri do slovenských kín

Bratislava, 30.5.2017 ( WBN/PR ) - Do slovenských kín vstupuje 1. júna nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského RODINNÝ PRIATEĽ. Prináša skutočný príbeh rodiny, ktorú filmoví diváci poznajú zo snímky Pelíšky. Film je prvým z očakávanej voľnej trilógie. Pod spoločným názvom ZAHRADNICTVÍ spísal scenárista Peter Jarchovský dve desaťročia kroniky vlastnej rodiny, ktorej členovia boli odsúdení prežiť najlepšie roky svojho života na pozadí pohnutej doby 1939 - 1959. Z histórie svojej rodiny pritom nečerpal prvýkrát. Postavy jeho starých rodičov sa divákom vryli do pamäte vďaka legendárnemu filmu Pelíšky, kde dvojicu bravúrne stvárnili Jiří Kodet a Emília Vášáryová. RODINNÝ PRIATEĽ sa odohráva v štyridsiatych rokoch za nemeckej okupácie, keď tri mladé ženy a dve deti čakajú na návrat svojich mužov a otcov, ktorých uväznilo gestapo. Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu troch sestier obetavo pomáha rodinný priateľ a lekár Jiří Erben. Príbeh je rodinný portrét zachytený očami žien, ktoré spojil osud. Jeho súčasťou je rodiaci sa krehký vzťah medzi jednou zo sestier a lekárom Jiřím, o ktorom všetci vedia, ale nehovoria. V postave mladšej verzie Jarchovského starého otca nahradil Jiřího Kodeta Martin Finger, na Slovensku známy z filmu Červený kapitán, Emíliu Vášáryovú ako scenáristovu starú matku Aňa Geislerová. Okrem nich sa divákovi predstaví plejáda známych hercov ako ďalších členov rodiny - Jiří Macháček, Klára Melíšková, David Novotný a ďalší. V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví Richard Stanke. Režisér Jan Hřebejk označuje rodinnú ságu ZAHRADNICTVÍ za najväčší projekt svojho života a k jej obsadzovaniu pristupoval mimoriadne zodpovedne. "Pre tieto postavy, o ktorých mi Peter rozprával asi od pätnástich a z ktorých som aj ja niekoľko osobne poznal, som sa snažil nájsť tých najlepších hercov," vysvetľuje. Rodinná sága rozprestierajúca sa v čase bola špecifickou výzvou: "Najzložitejšie bolo obsadiť deti, ktoré sa v Zahradnictví objavujú v troch generáciách - najskôr v predškolskom veku, potom zhruba desaťroční a nakoniec ako dospelí. A vôbec, nielen hlavné úlohy, ale aj tie menšie, zároveň však kľúčové, hrajú najlepší herci, akých poznám.". RODINNÝ PRIATEĽ je príbehom lásky, ktorá nesmela byť naplnená. Je o vernosti, túžbe, vine a láske, o odchode a návratoch, o rodine, rodičoch a deťoch. Je to rodinný portrét očami žien, ktoré spojil osud. Je intímnym príbehom lásky, o ktorej všetci vedia, a o ktorej musia všetci mlčať.   Viac k témam: film, Jan Hrebejka, kino, PelíŠky, Peter Jarchovský, premiera, Rodinný priateľZdroj: Webnoviny.sk - Rodinný priateľ režiséra Jana Hřebejka mieri do slovenských kín © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rodinný priateľ režiséra Jana Hřebejka mieri do slovenských kín

Bagdadom otriasli bombové útoky, zabili najmenej 22 ľudí

BAGDAD 30. mája (WebNoviny.sk) - Najmenej sedem ľudí zahynulo a 30 ďalších, vrátane policajtov, utrpelo zranenia pri utorkovom bombovom útoku v Bagdade. Išlo o druhý útok v irackej metropole za posledných 24 hodín, informovala agentúra DPA. Auto naložené výbušninami explodovalo pri riaditeľstve dôchodkového úradu vo štvrti Karch, kde sa nachádza viacero vládnych budov. Svedkovia pre DPA uviedli, že výbuch bol veľmi silný a z miesta stúpal čierny mrak dymu. Útok v Karráde zabil 15 osôb Výbuch nálože umiestnenej v zaparkovanom aute, ktorý predtým otriasol bagdadskou štvrťou Karráda, si vyžiadal najmenej 15 mŕtvych, informovala agentúra AP. K útoku došlo krátko po polnoci miestneho času v blízkosti reštaurácie a zmrzlinárne na rušnej ulici, ktorá bola v tom čase plná ľudí a áut, a prihlásila sa k nemu teroristická skupina Islamský štát (IS). Nastali počas prvých dní ramadánu Útok sa stal v prvých dňoch moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Práve počas ramadánu počet takýchto činov v Iraku stúpa. V štvrti Karráda žijú prevažne šiiti. Výbuch silnej nálože, ku ktorému tam došlo 3. júla 2016, si vyžiadal najmenej 324 mŕtvych. Išlo o najhorší bombový útok v Iraku od zvrhnutia režimu Saddáma Husajna pri vojenskej invázii pred 14 rokmi. K zodpovednosti zaň sa tiež prihlásil tzv. Islamský štát. Viac k témam: Bagdad, bombový útok, IrakZdroj: Webnoviny.sk - Bagdadom otriasli bombové útoky, zabili najmenej 22 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bagdadom otriasli bombové útoky, zabili najmenej 22 ľudí

Český kanonier “ruže” Jakub Mareš podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) - Vedenie úradujúceho slovenského futbalového vicemajstra ŠK Slovan Bratislava angažovalo do svojich radov 30-ročného českého útočníka Jakuba Mareša (nar. 26. januára 1987), ktorý v čerstvo skončenej sezóne zažiaril 14 gólmi v drese napokon "bronzového" tímu Fortuna ligy 2016/2017 MFK Ružomberok a bol nominovaný aj do najlepšej jedenástky najvyššej súťaže. Rodák z Teplíc podpísal s "belasými" zmluvu na dva roky. Odporúčame:V jedenástke sezóny Fortuna ligy je šesť Žilinčanov, najlepším hráčom Hlohovský "Jakuba Mareša sme mali v hľadáčiku už počas minuloročného letného prestupového obdobia. Celú sezónu sme ho pozorne sledovali. V Ružomberku podával stabilné výkony a jednoznačne potvrdil svoju kvalitu, čo dokazujú aj čísla. Počas sezóny dal vrátane pohára pätnásť gólov a bol medzi najlepšími jedenástimi hráčmi ligy. Rozhodli sme sa ho získať do našich radov a podpísali sme s ním dvojročnú zmluvu. Jakub je bojovný typ hráča a vďaka svojim vôľovým i morálnym vlastnostiam bude prínosom do kabíny. Získavame ho ako hrotového útočníka, no je použiteľný aj na oboch krídlach. Jakub má veľmi dobré fyzické parametre, je to víťazný typ, ktorý je ochotný pracovať pre kolektív. Verím, že naša spolupráca bude úspešná," cituje oficiálna internetová stránka bratislavského klubu slová viceprezidenta ŠK Slovan Ivana Kmotríka ml. Z podpisu zmluvy sa veľmi teší "Z podpisu zmluvy so Slovanom sa veľmi teším. Po vydarenej sezóne som mal veľa ponúk z Česka i ďalších krajín, no rozhodol som sa pre Slovan. Zavážili vysoké ambície klubu. Som cieľavedomý človek, chcem vyhrávať a pomôcť mužstvu k úspechom. Vnímam to ako skvelú výzvu," povedal pre web bratislavského klubu Jakub Mareš, ktorý začal futbalovú kariéru v FK Teplice a v sezóne 2008/2009 sa radoval z víťazstva v Českom pohári. V roku 2011 si vyskúšal aj pôsobenie v najúspešnejšom českom klube AC Sparta Praha. V Česku hral ešte za FK Ústí nad Labem, 1. FC Slovácko, FK Dukla Praha a tiež za Mladú Boleslav, ktorej v sezóne 2012/2013 pomohol k postupu do finále Českého pohára. Od vlaňajšieho leta pôsobil v Ružomberku, za ktorý dal vo Fortuna lige a pohárovom Slovnaft Cupe spolu 15 gólov. "Ruža" chcela, aby ostal pod Čebraťom Fyzicky dobre stavaný útočník Mareš reprezentoval ČR v mládežníckych kategóriách. Z majstrovstiev sveta 2007 do 20 rokov v Kanade má striebornú medailu, ku ktorej prispel vyrovnávajúcim gólom v osemfinálovom zápase s Japonskom. V ročníku 2016/2017 pomohol svojimi výkonmi a gólmi MFK Ružomberok k tretiemu miestu vo Fortuna lige. "Ruža" sa po jedenástich rokoch čakania umiestnila na medailovej priečke a vybojovali si účasť v predkole Európskej ligy 2017/2018. Pod Čebraťom by radi pokračovali v spolupráci s Marešom, skutočnosť je však iná. "S Jakubom sme mali dohodu na jeden rok a aj keď sme mali záujem, aby u nás zostal, rozhodol sa vzhľadom na dobrú finančnú ponuku prestúpiť do Slovana Bratislava. Ďakujeme mu za odvedené výkony v Liptove a celej jeho rodinke prajeme v budúcnosti pevné zdravie. Hľadáme vhodný typ na doplnenie našej útočnej formácie a verím, že nájdeme kvalitného zakončovateľa. Štýl našej hry nie je postavený na jednom útočníkovi, a preto verím, že sa nám v novej sezóne podarí nahradiť Marešove strelecké schopnosti," poznamenal pre ružomberský klubový web športový riaditeľ MFK Dušan Tittel.   Viac k témam: Fortuna liga, futbal, Jakub Mareš, MFK Ružomberok, ŠK Slovan BratislavaZdroj: Webnoviny.sk - Český kanonier ruže Jakub Mareš podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Český kanonier “ruže” Jakub Mareš podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava

Brankár Matúš Putnocký môže vyrovnať historický rekord Ekstraklasy

POZNAŇ 30. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový brankár Matúš Putnocký môže v nedeľňajšom stretnutí záverečného 37. kola najvyššej poľskej súťaže vyrovnať jeden zaujímavý rekord. Nulu vychytal 18-krát Tridsaťdvaročný gólman Lechu Poznaň si v tejto sezóne udržal 18-krát čisté konto a ak neinkasuje ani na ihrisku Jagiellonie Bialystok, vyrovná historický rekord Ekstraklasy zo sezóny 2005/2006, ktorý drží súčasná poľská reprezentačná jednotka Lukasz Fabiaňski. Putnocký mohol dobehnúť Fabiaňského už minulý víkend v súboji s Wislou Krakov (2:1). "Novinári mi tieto čísla často pripomínajú, ale pre mňa majú väčšiu hodnotu víťazstvá nášho tímu," povedal rodák z Prešova podľa webu sportowefakty.wp.pl. "Dostať sa na úroveň takého brankára, ako je Lukasz Fabiaňski, by bol, samozrejme, pekný úspech, ale netešil by som sa z neho, keby sme nezískali žiadne body," doplnil niekdajší "strážca svätyne" Slovana Bratislava či MFK Košice. O titul bojujú štyri tímy Putnocký zamieril do Poznane pred touto sezónou z Ruchu Chorzów. Spočiatku kryl chrbát Bosniakovi Jasminovi Buričovi, ale od 5. kola je brankárom číslo jeden a konkurenta pustil medzi tri žrde iba sporadicky. Na otázku, či je to najlepšia sezóna v jeho kariére, odvetil: "Neviem, či až najlepšia, ale určite je dobrá. Aj na Slovensku som mal podobné obdobie, keď sme so Slovanom bojovali o Ligu majstrov a zahrali si v skupinovej fáze Európskej ligy. Avšak, pokiaľ ide o počet čistých kont, ešte som nikdy nemal také dobré výsledky." Situácia v Ekstraklase je pred posledným kolom mimoriadne zaujímavá. Majstrovský titul môže stále získať kvarteto tímov - Legia Varšava (43 bodov), Jagiellonia Bialystok, Lech Poznaň a Lechia Gdansk (všetky tímy po 41). "Stále sa môžeme stať šampiónmi, budeme bojovať a veriť až do konca," skonštatoval Matúš Putnocký. Viac k témam: Ekstraklasa, futbal, Lech Poznaň, Matúš PutnockýZdroj: Webnoviny.sk - Brankár Matúš Putnocký môže vyrovnať historický rekord Ekstraklasy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brankár Matúš Putnocký môže vyrovnať historický rekord Ekstraklasy

Migrantka zabila svoje tri deti, dostala 20 rokov

 SYDNEY 30. mája (Webnoviny.sk) - Na najmenej 20 rokov väzenia odsúdili v utorok v Austrálii sudánsku migrantku za to, že s osobným autom, v ktorom sedeli aj jej štyri deti, zámerne vošla do jazera. Tri z detí incident neprežili. Informovala o tom agentúra DPA. Akon Guodeová (37) sa do Austrálie prisťahovala v roku 2006, keď sa počas sudánskej občianskej vojny stala obeťou znásilnenia. Ešte predtým však bola donútená prizerať sa vražde svojho manžela. V apríli 2015 vošla Guodeová so svojím autom do jazera na predmestí Melbourne, čo neprežili tri z jej štyroch detí - 16-mesačné batoľa a štvorročné dvojčatá. V januári tohto roku sa k svojmu činu priznala. Súd v austrálskom štáte Victoria odsúdil Guodeovú na najviac 26 rokov a šesť mesiacov väzenia s tým, že o podmienečné prepustenie bude môcť požiadať najskôr po odpykaní si 20 rokov trestu. Viac k témam: Austrália, krimiZdroj: Webnoviny.sk - Migrantka zabila svoje tri deti, dostala 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Migrantka zabila svoje tri deti, dostala 20 rokov

Obyvatelia Hornej Nitry si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami, oknami aj kľúčmi

Pozor si treba dať na falošné bezpečnostné dvere, ktoré nie sú v skutočnosti odolné voči vlámaniu. PRIEVIDZA 30. mája ( WBN/PR ) – Obyvatelia Hornej Nitry myslia v posledných rokoch na bezpečnosť svojich domácností čoraz viac a zabezpečujú si ich bezpečnostnými dverami, oknami aj špeciálnymi kľúčmi. Najväčší záujem je o bezpečnostné dvere na byty. Bezpečnostné dvere nechránia len majetok, ale aj súkromie. „Niektorí zákazníci nám hovoria, že nemajú doma milióny, tak načo si majú dávať bezpečnostné dvere. Bezpečnostnými dverami si však chránite aj život vás a vašej rodiny,“ povedala vedúca spoločnosti Adlo pre región Prievidza Ľudmila Ďuricová. Ako pokračovala, mali aj zákazníkov, ktorí stretli zlodeja v noci na chodbe. „Jednej pani zlodeji zničili fotky jej detí tým, že celý byt posypali červenou paprikou a korením, aby zahladili po sebe stopy,“ dodala Ďuricová. Najväčší záujem o bezpečnostné dvere je na jar, kedy sa začína obdobie rekonštrukcií. Kvalitné bezpečnostné dvere musia mať oceľový rám, dve oceľové platne, bezpečnostnú vložku a kryté bezpečnostné kovanie, ktoré chráni vložku. Takéto dvere niečo stoja. Zakladateľ spoločnosti Adlo Jozef Adame varuje pred príliš lacnými dverami, pretože môže ísť o falzifikát. „Slovíčkom „bezpečné“ sa na Slovensku žiaľbohu označujú rôzne výrobky, pri ktorých nie je nikým potvrdené, že sú odolné voči vlámaniu,“ poukázal. Aby boli dvere skutočne bezpečnostné, musia mať vo vnútri určité materiály, ktoré majú svoju cenu. „Pri dverách, ktorá stoja menej ako 600 eur, by som bol veľmi opatrný. Vo väčšine prípadov ide o fakzifikáty, ktoré sa dajú veľmi jednoducho vylomiť ako bežné dvere,“ zdôraznil Adame. Cena za kvalitné bezpečnostné dvere vrátane dovozu, demontáže starých dverí a montáže nových sa pohybuje na úrovni 900 až 1 000 eur. Montáž trvá zhruba šesť hodín. Pravé bezpečnostné dvere majú certifikát, ktorým ich akreditovaná skúšobňa zaradí do niektorej z piatich bezpečnostných tried – od prvej triedy, ktorá znamená základnú ochranu až po piatu triedu trezorového typu. Najbežnejšie sú dvere tretej a štvrtej bezpečnostnej triedy, ktoré odporúča aj Adame. „Dvere v tretej bezpečnostnej triede nie je možné prekonať žiadnym z bežne dostupných náradí. Dvere v štvrtej a piatej bezpečnostnej triede už odolávajú dokonca ťažkým elektrickým náradiam. Jednotka a dvojka odolávajú len úplne bežným náradiam, ktoré máme všetci v domácnosti,“ vysvetlil. Na rodinné domy sa dávajú termodvere so špeciálnymi tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré stoja okolo 1 000 až 1 300 eur. Proti vlámaniu sa dajú zabezpečiť aj okná, a to špeciálnymi certifikovanými fóliami, ktoré nie je vidieť, no robia okná nerozbitnými. Kľučky na oknách sa z vnútornej strany zabezpečujú nenápadným uzamykacím mechanizmom, ktorý zabraňuje vypáčeniu. V prípade odcudzenia kľúča by však majiteľovi nepomohli ani bezpečnostné dvere. Adlo myslí aj na tieto prípady a zaviedlo na trh chránené profily kľúčov, z ktorých nevie žiadna kľúčová služba vyrobiť duplikát. „V poslednej dobe sa často stáva, že zlodej si vytypuje napríklad dieťa, v nestráženej chvíli mu z aktovky vyberie kľúč, zbehne do najbližšej kľúčovej služby a za desať minút mu kľúč vráti bez toho, aby si dieťa niečo všimlo,“ poukázal Jozef Adame. V prípade straty kľúča predajca dverí majiteľovi jednoducho prekóduje dverovú vložku na nové kľúče. Na zabezpečovanie svojich domácnosti využívajú Slováci často stavebné sporenie. „Stavebné sporenie, ktoré umožňuje aj financovanie zabezpečenia nehnuteľnosti, máme na Slovensku už 25 rokov. Posledných desať rokov pozorujeme, že klienti kladú veľký dôraz na zabezpečenie svojich nehnuteľností,“ povedal hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník. Ako ďalej dodal, nasporené peniaze alebo úvery Slováci v tejto oblasti najčastejšie používajú na nákup bezpečnostných dverí a na zabezpečenie okien. Viac k témam: Adlo, bezpečnostné dvere, dvere, zlodejZdroj: Webnoviny.sk - Obyvatelia Hornej Nitry si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami, oknami aj kľúčmi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obyvatelia Hornej Nitry si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami, oknami aj kľúčmi

NAKA zasahuje proti páchateľom závažnej ekonomickej a daňovej trestnej činnosti

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) - Národná jednotka finančnej polície NAKA v týchto chvíľach zadržiava štyroch podozrivých páchateľov zo závažnej ekonomickej a daňovej trestnej činnosti, pričom naďalej vykonáva procesné úkony v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Informovala o tom polícia prostredníctvom oficiálnej facebookovej stránky. Viac informácií poskytnú, až keď to situácia umožní. Viac k témam: krimi, NAKA Národná kriminálna agentúraZdroj: Webnoviny.sk - NAKA zasahuje proti páchateľom závažnej ekonomickej a daňovej trestnej činnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo NAKA zasahuje proti páchateľom závažnej ekonomickej a daňovej trestnej činnosti

Naživo: Kandidáti na šéfa RTVS predstavujú svoje projekty

aktualizované 30. mája o 10:28 BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci národnej rady, ale aj široká verejnosť sa v utorok môžu bližšie zoznámiť s kandidátmi na šéfa verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a ich zámermi. Proces výberu generálneho riaditeľa RTVS od 9:00 pokračuje verejným vypočutím kandidátov na šéfa RTVS v historickej budove Národnej rady (NR) SR v Bratislave. NAŽIVO (VIDEO): POSLANCI VYPOČÚVAJÚ KANDIDÁTOV NA ŠÉFA RTVS Podrobne sa s predstavami jednotlivých kandidátov o fungovaní a rozvoji RTVS bude dať zoznámiť aj ďalšie dni. Ako totiž pre agentúru SITA avizoval predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD), po verejnom vypočutí výbor zverejní projekty kandidátov na webstránke NR SR. Dostupné by mali byť až do dňa tajnej voľby nového šéfa RTVS v parlamente plánovanej na koniec júna. Vyžrebovali si poradie Na verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS bolo pozvaných deväť kandidátov – Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Odporúčame:V boji o riaditeľa RTVS sa množia mediálne útoky, unikli aj osobné a mzdové údaje Poradie, v akom predstavia svoje projekty, si nakoniec vyžrebovalo iba osem kandidátov, keďže Norbert Majer na verejné vypočutie neprišiel. Každý z kandidátov má 15 minút na to, aby predstavil svoj projekt a druhých 20 minút na odpovede na otázky poslancov. Zobraziť fotogalériu k článku:Vypočutie kandidátov na post riaditeľa RTVS Kandidáti sa poslancom i verejnosti postupne predstavia v tomto poradí: súčasný generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, oborník na reklamu Fedor Flašík, ktorý v minulosti okrem iného pripravoval predvolebnú kampaň pre Smer Fedor Flašík, šéf a spolumajiteľ reklamnej agentúry Creo/Young Michal Ruttkay, generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník, manažér Stanislav Velitzky, ekonóm, manažér, podnikateľ a bývalý podpredseda Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Peter Abrahám, bývalý redaktor a moderátor Richard Dírer a bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková. Tajná voľba bude v júni Je možné, že výbor už v utorok večer po vypočutí prijme uznesenie. Podľa pravidiel totiž musí výbor predložiť národnej rade do dvoch pracovných dní, teda do štvrtka 1. júna, od verejného vypočutia posledného kandidáta, návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom. Národná rada by mala nového generálneho riaditeľa RTVS voliť v tajnej voľbe už 22. júna a prípadná opakovaná voľba by mohla byť 29. júna. Ani tieto dátumy nemusia byť definitívne. Voľbu generálneho riaditeľa RTVS zaradí do programu nasledujúcej schôdze parlamentu predseda NR SR, upozornil šéf mediálneho výboru. Schôdza NR SR sa začne 13. júna. Súčasnému šéfovi verejnoprávnej rádiotelevízie Václavovi Mikovi vyprší päťročné funkčné obdobie na začiatku augusta.   Viac k témam: Národná rada SR, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, voľba šéfa RTVSZdroj: Webnoviny.sk - Naživo: Kandidáti na šéfa RTVS predstavujú svoje projekty © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Naživo: Kandidáti na šéfa RTVS predstavujú svoje projekty

Foto: “Predátori” v prvom finále NHL vyrovnali z 0:3 na 3:3, ale v Pittsburghu prehrali

PITTSBURGH 30. mája (WebNoviny.sk) - Hokejisti Pittsburghu Penguins v prvom finále NHL o Stanleyho pohár zdolali "predátorov" 5:3 a v sérii sa štyri výhry sa ujali vedenia 1:0. Odporúčame:Pittsburgh znova po roku alebo prvýkrát Nashville? Začína sa finále NHL o Stanleyho pohár V záverečnej päťminútovke úvodnej tretiny si obhajcovia trofeje utvorili náskok 3:0, keď sa presadili Jevgenij Malkin, Conor Sheary a Nick Bonino. Hosťom sa však postupom času podarilo vyrovnať a rozdielový gól dosiahol až Jake Guentzel v 57. min. Po ňom Bonino do prázdnej bránky spečatil triumf domáceho mužstva. Odporúčame:Video: Pittsburgh z dvanástich striel vyťažil päť gólov a vyhral prvé finále Penguins stačilo na päť gólov iba dvanásť striel. V prostrednej časti hry dokonca ani raz neohrozili súperovho brankára Pekku Rinneho, čo sa v histórii finálových súbojov ešte nestalo. Druhý zápas je opäť v PPG Paints Arene na programe v stredu. Kým Predators bojujú o prvú trofej v klubovej histórii, "tučniaci" sa z jej zisku radovali dosiaľ štyrikrát (1991, 1992, 2009, 2016). Zobraziť fotogalériu k článku:Finále NHL o Stanleyho pohár: Pittsburgh Nashville (1. zápas)   Viac k témam: Nashville Predators, NHL, Pittsburgh Penguins, play-off NHLZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Predátori v prvom finále NHL vyrovnali z 0:3 na 3:3, ale v Pittsburghu prehrali © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: “Predátori” v prvom finále NHL vyrovnali z 0:3 na 3:3, ale v Pittsburghu prehrali

Obchodovanie s ropu sa začalo jej zlacnením

NEW YORK 30. mája (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v utorok ráno mierne oslabili. Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní odpísala 4 centy a zlacnela na úroveň 49,76 USD za barel. Nedarilo sa ani severomorskej rope Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu. Ropa Brent si pohoršila o 20 centov na hodnotu 52,44 USD za barel. V pondelok sa na trhoch Veľkej Británie a USA pre štátne sviatky neobchodovalo. Oslabenie cien ropy v utorok ráno nasledovalo po tom, ako ľahká americká ropa v závere uplynulého týždňa stúpla o 1,8 percenta na 49,80 USD za barel a ropa Brent vzrástla o 1,3 percenta na 52,15 USD za barel. Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Obchodovanie s ropu sa začalo jej zlacnením © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obchodovanie s ropu sa začalo jej zlacnením

Tiger zabil opatrovateľku v zoologickej záhrade, návštevníkov evakuovali

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) - Tiger v zoologickej záhrade 130 kilometrov severne od britskej metropoly Londýn usmrtil v utorok opatrovateľku. Informovala o tom polícia. "Tiger vošiel do ohrady spolu s opatrovateľkou. Žiaľ, opatrovateľka bola na mieste mŕtva," uviedla v oznámení polícia anglického grófstva Cambridgeshire. Polícia dodala, že do zoologickej záhrady v dedine Hamerton v grófstve Cambridgeshire ju privolali dnes dopoludnia. Tiger neušiel z ohrady a polícia ešte oznámila, že v prípade smrti opatrovateľky nemá podozrenie z vraždy. Keď sa incident začal, návštevníkov zoo evakuovali a privolali aj záchranný vrtuľník, aby opatrovateľke poskytol pomoc. Svedok povedal, že návštevníkov presunuli pokojne a nenastala žiadna panika. Informácie o tigrovi polícia nezverejnila. Viac k témam: tiger, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Tiger zabil opatrovateľku v zoologickej záhrade, návštevníkov evakuovali © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tiger zabil opatrovateľku v zoologickej záhrade, návštevníkov evakuovali

British Airways od sobotňajšieho výpadku obnovili už väčšinu letov z Londýna

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) - Letecká spoločnosť British Airways (BA) obnovila k utorku približne 95 percent svojich letov z londýnskych letísk Heathrow a Gatwick po víkendovom výpadku počítačového systému, ktorý zastavil jej lety na oboch londýnskych letiskách a spôsobiť meškania letov BA po celom svete. Generálny riaditeľ BA Alex Cruz vo videospráve zverejnenej na stránke spoločnosti na Twitteri oznámil, že obnovili vyše 95 percent letov - všetky diaľkové lety z letiska Heathrow, ako aj niečo nad 90 percent kratších letov z Heathrow a všetky lety z Gatwicku. Odporúčame:Aktualizované: British Airways zaznamenali globálny výpadok systému, zrušili lety z Londýna Výpadok počítačovej siete BA podľa neho postihol vyše 75.000 cestujúcich a dve tretiny z nich by mali dosiahnuť cieľ svojej cesty do konca dnešného dňa, ktorý bol v Británii štátnym sviatkom a posledným dňom predĺženého víkendu. Výpadok by mohol stáť 150 miliónov libier Britské médiá špekulovali, že uvedený výpadok by mohol stáť BA až 150 miliónov libier (vyše 172 miliónov eur). Cruz sa ešte raz ospravedlnil za to, že sa ľudia nedostali cez voľné dni tam, kam chceli, a že museli čakať na letisku v dlhých radoch. Zdôraznil, že BA si splní svoje povinnosti, najmä čo sa týka odškodnenia cestujúcich. Spoločnosť ponúkla cestujúcim, ktorí mali letieť dnes alebo zajtra a rozhodnú sa neletieť, vrátenie celej sumy peňazí za letenku alebo možnosť zmeniť termín letu na kedykoľvek do konca novembra. Postupne posielajú omeškanú batožinu BA uviedla, že triedi a postupne posiela za zákazníkmi obrovské množstvo omeškanej batožiny, ktoré sa jej v dôsledku výpadku siete nahromadilo. Cestujúcich vyzvala, aby zbytočne nechodili na letisko reklamovať túto "stratenú" batožinu. Generálny riaditeľ BA dnes v interview s BBC vyhlásil, že odmieta odstúpiť po tom, čo spoločnosť označila za "globálny počítačový výpadok". Zároveň poprel, že by to bol dôsledok outsourcingu IT služieb BA do Indie."Dôkladne to vyšetríme, aby sme presne zistili, prečo k tomu došlo, a budeme reagovať," citovala ho tlačová agentúra DPA. Odborový zväz BA však zastáva iný názor. "Katastrofálne zlyhanie je ďalší príklad nedostatkov počítačových systémov spoločnosti po tom, ako sa stal rad jej zamestnancov nadbytočnými a ich práca bola v roku 2016 zadaná externým dodávateľom v Indii," uviedol vo vyhlásení britský odborový zväz GMB, ktorý má vyše 631.000 členov. Viac k témam: British Airways, letecká doprava, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - British Airways od sobotňajšieho výpadku obnovili už väčšinu letov z Londýna © SITA Všetky práva vyhradené.

logo British Airways od sobotňajšieho výpadku obnovili už väčšinu letov z Londýna

Zomrel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, ktorého zvrhla americká invázia

PANAMA 30. mája (WebNoviny.sk) - Vo veku 83 rokov zomrel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. Informovala o tom v utorok televízia BBC. Noriega, ktorý bol v Paname pri moci v rokoch 1983-1989, strávil za pašovanie drog a pranie špinavých peňazí približne 20 rokov v amerických a francúzskych väzniciach. V súčasnosti si odpykával trest v trvaní trikrát 20 rokov za vraždy politických oponentov v 80. rokoch. Bývalý spojenec Washingtonu, ktorého samozvanú vládu v Paname ukončila vojenská intervencia USA v decembri 1989, bol v septembri 1992 odsúdený v USA na 40 rokov okrem iného za pašovanie drog, vydieranie a finančný podvod. Neskôr mu trest zmiernili na 30 rokov. V rodnej krajine odsúdili Noriegu v neprítomnosti na tri 20-ročné tresty za spreneveru, korupciu a vraždy troch oponentov počas jeho vlády v rokoch 1983-1989. Viac k témam: Manuel Noriega, PanamaZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, ktorého zvrhla americká invázia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, ktorého zvrhla americká invázia

Najnovšia skúška severokórejskej balistickej rakety bola úspešná, sledoval ju aj vodca Kim

SOUL 30. mája (WebNoviny.sk) - Severná Kórea v utorok potvrdila, že v pondelok uskutočnila ďalšiu skúšku balistickej rakety, ktorá bola úspešná a jej cieľom bolo testovanie nového systému presného navádzania, ako aj spoľahlivosti nového mobilného odpaľovacieho zariadenia v rôznych prevádzkových podmienkach. Odporúčame:Severná Kórea odpálila balistickú raketu, preletela približne 450 kilometrov Skúšku rakety schopnej vykonať "vysoko presný úder" sledoval aj severokórejský vodca Kim Čong-un, informovala vo svojom anglickom servise štátna agentúra KCNA. Raketa bola podľa KCNA vypustená na úsvite smerom na východ, pričom zasiahla plánovaný cieľ s odchýlkou sedem metrov. Trump hovorí o urážke Číny Americký prezident Donald Trump označil najnovší raketový test na Twitteri za urážku Číny. "Severná Kórea prejavila odpálením ďalšej balistickej strely veľkú neúctu voči svojmu susedovi Číne... Čína sa pritom veľmi snaží!" napísal. Trump po aprílovom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom opakovane pochválil Čínu za to, že sa snaží zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby zastavila podobné provokácie. Odporúčame:KĽDR otestovala nový systém protivzdušnej obrany, ktorý zničí ilúzie nepriateľov Juhokórejskí a americkí vojenskí predstavitelia predpokladajú, že KĽDR tentoraz testovala balistickú strelu triedy Scud, ktorá preletela približne 450 kilometrov. Severná Kórea má veľké zásoby takýchto rakiet, pôvodne vyvinutých Sovietskym zväzom. Pchjongjang zintenzívnil raketové skúšky Pchjongjang zintenzívnil raketové skúšky napriek tlaku medzinárodného spoločenstva a hrozbám sprísnenia sankcií. Najnovšie odpálenie rakety nasledovalo po dvoch úspešných testoch striel stredného až dlhého doletu z uplynulých dvoch týždňov. Zároveň išlo o tretie skúšobné odpálenie severokórejskej rakety, odkedy sa 10. mája ujal funkcie nový juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý chce viesť dialóg s KĽDR. Argumentuje, že len samotné sankcie nevyriešili otázku rastúcej hrozby jadrového a raketového programu Severnej Kórey. Viac k témam: Kim Čong-un, KĽDR, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Najnovšia skúška severokórejskej balistickej rakety bola úspešná, sledoval ju aj vodca Kim © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najnovšia skúška severokórejskej balistickej rakety bola úspešná, sledoval ju aj vodca Kim

Video: Pittsburgh z dvanástich striel vyťažil päť gólov a vyhral prvé finále

PITTSBURGH 30. mája (WebNoviny.sk) - Hokejisti Pittsburghu sú po prvom stretnutí finále play-off NHL 2016/2017 bližšie k Stanleyho poháru ako Nashville. V pondelok zvíťazili na vlastnom ľade 5:3 a v sérii sa štyri výhry sa ujali vedenia 1:0. Odporúčame:Pittsburgh znova po roku alebo prvýkrát Nashville? Začína sa finále NHL o Stanleyho pohár Penguins stačilo na päť gólov iba dvanásť striel. V prostrednej časti hry dokonca ani raz neohrozili súperovho brankára Pekku Rinneho, čo sa v histórii finálových súbojov ešte nestalo. Rozdielový gól dal až Guentzel v 57. min V záverečnej päťminútovke úvodnej tretiny si obhajcovia trofeje utvorili náskok 3:0, keď sa presadili Jevgenij Malkin, Conor Sheary a Nick Bonino. Hosťom sa však postupom času podarilo vyrovnať a rozdielový gól dosiahol až Jake Guentzel v 57. min. Po ňom Bonino do prázdnej bránky spečatil triumf domáceho mužstva. "Mali sme dobrú prvú tretinu, hroznú druhú aj tretiu. Napokon však vedieme 1:0 na zápasy, čo je najdôležitejšie," skonštatoval dvojgólový strelec. "Hráči si uvedomujú, že sme nehrali dobre. Všetci vieme, že dokážeme podať lepší výkon a chceme to demonštrovať v druhom zápase," povedal tréner "Pens" Mike Sullivan, ktorý si pochvaľuje formu 22-ročného amerického útočníka Jaka Guentzela, s aktuálne desiatimi gólmi najlepšieho strelca play-off. "Odviedol skvelú prácu. Je to vysoko kvalitný hráč. Vieme, že sa naňho môžeme spoľahnúť, lebo dokáže rozhodovať zápasy." Druhý zápas je na programe v stredu Druhý zápas je opäť v PPG Paints Arene na programe v stredu. Kým Predators bojujú o prvú trofej v klubovej histórii, "tučniaci" sa z jej zisku radovali dosiaľ štyrikrát (1991, 1992, 2009, 2016). "Myslím si, že naši chlapci hrali dobre od začiatku do konca. Nepáči sa mi však skóre, nepáči sa mi konečný výsledok," komentoval tréner "predátorov" Peter Laviolette, ktorý aj v druhom zápase pošle do akcie fínskeho veterána Rinneho, ktorý v prvom dueli inkasoval 4 góly z 11 striel. "Je náš pevný základ, o \'Peksovi\' v bránke nemáme nijaké pochybnosti," dodal. Finále play-off NHL: Pittsburgh - Nashville 5:3 (3:0, 0:1, 2:2) - stav série 1:0 Góly: 16. Malkin (Daley, Crosby), 17. Sheary (Kunitz, Crosby), 20. Bonino (Dumoulin), 57. Guentzel (Cullen, J. Schultz), 59. Bonino (Kunitz) - 29. Ellis (Subban, Fisher), 51. Sissons (Josi, Järnkrok), 54. F. Gaudreau (Watson, Fisher) Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky 1:2, oslabenia 0:0, 18 618 divákov Zostavy: Penguins: Murray - J. Schultz, I. Cole, Daley, Määttä, Hainsey, Dumoulin - Sheary, Crosby, Kunitz - Kessel, Malkin, S. Wilson - Rowney, Bonino, Rust - Hörnqvist, Cullen, Guentzel Predators: Rinne - Ellis, Josi, Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Aberg, Sissons, F. Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - C. Smith, Järnkrok, F. Gaudreau - Watson, Fiddler, McLeod Viac k témam: hokej, NHL, play-off NHLZdroj: Webnoviny.sk - Video: Pittsburgh z dvanástich striel vyťažil päť gólov a vyhral prvé finále © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Pittsburgh z dvanástich striel vyťažil päť gólov a vyhral prvé finále

Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky

NEW YORK 29. mája (WebNoviny.sk) - Golfovú hviezdu Tigera Woodsa zatkli v pondelok v skorých ranných hodinách v meste Jupiter na Floride. Následne strávil takmer štyri hodiny vo väzení. Štyridsaťjedenročného Američana, ktorý je bývalou svetovou jednotkou a má na konte 79 víťazstiev v rámci PGA Tour, zadržali pre podozrenie z jazdy pod vplyvom návykovej látky. Policajná hovorkyňa Kristin Rightlerová neprezradila detaily okolností, ktoré viedli k Woodsovmu zadržaniu. Odporúčame:Bývalý brankár Trančík pôjde na pol roka do väzenia Neuviedla ani, či to súviselo s drogami alebo alkoholom. Woods momentálne už štvrtý mesiac pauzuje na golfových ihriskách, keďže sa zotavuje zo štvrtej operácie chrbta. Viac k témam: drogy, golf, Tiger WoodsZdroj: Webnoviny.sk - Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky

Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov

WASHIGTON 29. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pri príležitosti dnešného Dňa obetí vojny (Memorial Day) navštívil sekciu Arlingtonského národného cintorína, kde sú pochovaní členovia ozbrojených síl USA, ktorí prišli o život v Iraku a v Afganistane. Informuje o tom agentúra AP. Odporúčame:Putin odmieta obvinenia, Macron chce demokratickú zmenu v Sýrii Trump položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka, prešiel sa medzi náhrobnými kameňmi z bieleho mramoru a pozdravil sa s rodinami zosnulých. Prezident v prejave vyjadril "bezmedznú a nehynúcu" vďačnosť národa Američanom, ktorí padli na bojiskách, ako aj rodinám, ktoré po nich zostali. Odporúčame:Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? Medzi tými, ktoré sú pochovaní v danej sekcii, je aj Robert Kelly, syn ministra vnútornej bezpečnosti USA Johna Kellyho, ktorý v roku 2010 zahynul v Afganistane. Kellyho ďalší syn Johnny sa momentálne pripravuje na svoju piatu vojenskú misiu. Kellyho zať Jake je zraneným vojnovým veteránom. Viac k témam: Donald Trump, memorial day, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov

Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia

DRÁŽĎANY 29. mája (WebNoviny.sk) - Sídlo Krajinského snemu Saska v Drážďanoch muselo urýchlene opustiť približne 350 ľudí vrátane poslancov, spolupracovníkov zákonodarného zboru a mnohých návštevníkov. Dôvodom bola porucha klimatizačného zariadenia, v dôsledku ktorej došlo k úniku chladiacich prostriedkov. Tie po kontakte s kyslíkom vytvorili v objekte hustý dym, ktorý sa z technických priestorov na siedmom poschodí rozšíril postupne až na prízemie. Odporúčame:Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? Evakuáciu si vyžiadal aj fakt, že spomínaná zmes znižuje postupne prítomnosť kyslíka vo vzduchu, uviedol Stredonemecký rozhlas (MDR) s odvolaním sa na správu saského krajinského snemu. V sieni pre plenárne zasadnutia Landtagu museli pre nečakané dianie prerušiť verejné vypočutie výboru pre vedu a vysoké školy, kultúru a médiá. Evakuácia sa dotkla aj plánovaných aktivít troch ďalších výborov krajinského parlamentu. Evakuovaní sa mohli vrátiť do priestorov až po tom, ako meranie ukázalo, že úroveň zamorenia, ktoré zasiahlo i garáž Landtagu, už nie je znepokojujúca. Odporúčame:Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia Pri incidente nedošlo k zraneniam a poslancov, ktorí sa vrátili do budovy, po asi 90 minútach potešilo dokonca aj medzičasom opäť funkčné klimatizačné zariadenie. Viac k témam: Drážďany, dym, klimatizácia, Nemecko, poslanciZdroj: Webnoviny.sk - Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia

Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise

aktualizované 29. mája, 22:24 DÜSSELDORF 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenskí reprezentanti si na 54. majstrovstvách sveta jednotlivcov v nemeckom Düsseldorfe (29. 5. - 5. 6. 2017) úspešne počínali v úvodný hrací deň. Utrpeli jedinú prehru a to až na záver pondelkového programu. V kvalifikácii miešanej štvorhry stroskotali Peter Šereda - Eva Jurková vo finálovom 3. kole po tesnej prehre 2:3 na sety so súpermi z Turecka. Ľubomír Pištej a Kanaďanka Žang Mo si vybojovali postup do hlavnej súťaže miešanej štvorhry. Účasť v hlavnej singlovej súťaži má zaistenú nasadený Wang Jang, ale aj Ľubomír Pištej s Evou Ódorovou. Víťazne vstúpili do bojov v kvalifikačných skupnách dvojhry Peter Šereda, Samuel Novota, Lucia Truksová, Eva Jurková i Tatiana Kukuľková. MAJSTROVSTVÁ SVETA V STOLNOM TENISE - kvalifikácia dvojhra mužov 9. skupina: Peter Šereda (SR) - Hamidou Sow (Sen.) 4:0 (7, 5, 9, 6) 43. skupina: Samuel Novota (SR) - Amar Malla (Nepál) 4:0 (1, 5, 5, 10) štvorhra mužov - 1. kolo: Samuel Novota, Wang Jang (SR) - voľný žreb Ľubomír Pištej, Peter Šereda (SR) - Wang Čchen-si, Jan Sin-jü (Azerb.) dvojhra žien  40. skupina: Eva Jurková (SR) - Islem Laidová (Alž.) 4:1 (7, -3, 1, 6, 6) 43. skupina: Tatiana Kukuľková (SR) - Lisette Kouadiová (Pobr. Slonoviny) 4:0 (3, 4, 3, 4) 50. skupina: Lucia Truksová (SR) - Rheann Chung (Trinidad a Tobago) 4:2 (10, -9, 8, 8, -6, 7), Lucia Truksová (SR) - Rahima Akterová (Bangl.) 4:0 (3, 0, 5, 3) štvorhra žien -  1. kolo: Eva Jurková, Lucia Truksová (SR) - voľný žreb miešaná štvorhra 1. kolo: Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Vladislav Ursu, Natalia Brinzová (Mold.) 3:1 (-5, 1, 11, 3) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - voľný žreb 2. kolo: Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Frane Kojič, Mirela Djuraková (Chor.) 3:2 (7, 6, -9, -9, 8) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - Andrei Putunticová, Ecaterina Jibricová (Mold.) 3:0 (2, 8, 0) 3. kolo (finále): Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Ibrahim Gündüz, Özge Yilmazová (Tur.) 2:3 (6, -9, 6, -5, -12) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - Anh Tu Nguyen, Thi Nga Nguyenová (Viet.) 3:1 (12, -9, 5, 8)   Viac k témam: Dusseldorf, majstrovstvá sveta v stolnom tenise, Peter Šereda, stolný tenisZdroj: Webnoviny.sk - Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise

Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba?

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) - Britská polícia zverejnila dnes fotografiu útočníka z Manchestra Salmana Abediho, na ktorej ťahá za rúčku jasnomodrý kolieskový kufor. Snímka bola urobená v centre Manchestra. Polícia ju zverejnila s prosbou, aby sa prihlásili prípadní svedkovia, ktorí mohli vidieť Abediho s týmto kufrom v dňoch 18.-22. mája. Odporúčame:Britská polícia zverejnila snímky páchateľa z Manchestra, žiada ľudí o pomoc Polícia vyzvala občanov, aby okamžite zatelefonovali, ak sa kufor niekde objaví, ale upozornila, aby sa k nemu nikto približoval. Zverejnený záber podľa stanice BBC  pochádza z obchodu neďaleko útočníkovho bytu a vznikol deň pred samovražedným útokom z 22. mája. Russ Jackson z protiteroristickej jednotky zdôraznil, že Abedi tento kufor pri útoku nepoužil. Povedal, že polícia nemá dôvod domnievať sa, že by v kufri mohlo byť niečo nebezpečné, ale napriek tomu vyzýva na opatrnosť. Dodal, že vyšetrovatelia sa pokúšajú zmapovať posledné dni útočníka, informovala BBC. Abedi zabil po koncerte americkej speváčky Adriany Grande v hale Manchester Arena 22 ľudí. Celá foto: Viac k témam: britská polícia, Salman Abedi, teroristický útok v Manchestri, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba?

Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia

PRAHA 29. mája (WebNoviny.sk) - Pracovníčka českej Správy železničnej dopravnej cesty (SŽDC) Věra Kubíčková musí ísť na tri roky za mreže za to, že svojej nadriadenej počas takmer troch rokov primiešavala do nápojov preháňadlo. Travičku odhalil kamerový záznam z kancelárie poškodenej. O verdikte pražského mestského súdu informoval dnes český spravodajský server iDNES.cz. Odporúčame:Blesky a silný vietor usmrtili šiestich ľudí a ďalších 70 zranili Na pôde pražského mestského súdu, ktorý potvrdil predchádzajúci verdikt a urobil ho tak právoplatným, 55-ročná Kubíčková povedala, že ju celá vec mrzí. Nikdy vraj nikomu neublížila. Z odhalenia svojho konania sa údajne zrútila. Kubíčková však pôjde za ťažké ublíženie na zdraví na tri roky do väzenia a ešte musí zaplatiť odškodné zhruba milión korún. "Ide o dlhodobé, zákerné konanie. Poškodená sa jej zverovala so zdravotnými problémami," poukázala na okolnosti prípadu predsedníčka senátu Vladana Woratschová. Sťažovala sa na brušné problémy Poškodená Zuzana V. sa na jar roku 2013 vrátila po materskej dovolenke do právneho oddelenia pražskej pobočky SŽDC. Tešiť sa zároveň mohla aj z povýšenia na miesto vedúcej. Následne však začala trpieť prudkými bolesťami brucha a hnačkami. Nepravidelné nevoľnosti pokračovali takmer ďalšie tri roky. Ťažkosti prichádzali spravidla pred dôležitými súdnymi alebo inými rokovaniami. Začiatkom vlaňajška nadobudla podozrenie, že ju niekto trávi a zároveň sa zverila svojmu nadriadenému aj manželovi. Keďže jej neverili, dala im ochutnať vodu, ktorú mala v kancelárii. Obaja muži mali nasledujúcu noc črevné problémy. Nadriadený Zuzany V. preto nechal umiestniť do jej kancelárie kameru. Pre povýšenie na ňu žiarlila Záznam z apríla potom odhalil jej podriadenú Věru Kubíčkovú, ako do pohára vody leje neznámu látku. Ukázalo sa, že voda obsahuje preháňadlo Laxigal, a to trinásťnásobok odporúčanej dávky. Poškodená Zuzana V. bola týmto odhalením zdrvená a odišla z práce. Vzťah s Kubíčkovou, ktorá ostala vo firme aj naďalej, totiž hodnotila ako dobrý a nemali vraj konflikty. Znalci ohodnotili Kubíčkovú ako pasívne agresívnu osobu s histriónskou poruchou osobnosti. Bola podľa nich dlhodobo frustrovaná v pracovnom i osobnom živote. Ako pravdepodobný motív jej činu predpokladali žiarlivosť na povýšenie Zuzany V. Poškodená podľa znalcov teraz trpí úzkosťami a užíva lieky, zhoršil sa aj jej fyzický stav. Viac k témam: krimi, preháňadlo, vtip, zločinZdroj: Webnoviny.sk - Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia

Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera

aktualizácia 29. mája, 22:12 BARCELONA 29. mája (WebNoviny.sk) - Novým koučom futbalistov FC Barcelona sa stal podľa očakávania Ernesto Valverde. Bývalý hráč "blaugranas" nahradí na trénerskej lavičke úradujúceho španielskeho vicemajstra Luisa Enriqueho. Už dlhšie bolo známe, že Enrique po sezóne 2016/2017 ukončí svoje pôsobenie na Camp Nou.  Rozlúčil sa triumfom v Copa del Rey. Päťdesiattriročný Valverde naposledy pôsobil v klube Athletic Bilbao, v minulosti viedol aj Valenciu, Villarreal, Espanyol či grécky Olympiakos Pireus. S Barcelonou uzavrel dvojročný kontrakt s opciou na ďalšiu sezónu. Odporúčame:Video: Barcelona oslavuje 29. triumf v Copa del Rey a je jasným rekordérom Nového kouča oficiálne uvedú do funkcie vo štvrtok. O jeho angažovaní informoval v pondelok prezident katalánskeho veľkoklubu Josep Maria Bartomeu po zasadnutí vedenia. "Osobne som hovoril s Valverdem, je veľmi šťastný a nadšený z novej vzrušujúcej výzvy viesť Barcelonu. Má schopnosti a skúsenosti. Miluje futbal a jeho štýl je podobný barcelonskému. Je to pracant, ktorý rád využíva moderné technológie v tréningovom procese i pri vedení mužstva v zápasoch," povedal na tlačovej konferencii Bartomeu na adresu Valverdeho, ktorý je známy útočným poňatím hry. Na svojom predchádzajúcom pôsobisku získal pred dvoma rokmi Španielsky superpohár, keď Bilbao pokorilo práve Barcelonu. Viac k témam: Ernesto Valverde, FC Barcelona, futbal, La Liga, Luis EnriqueZdroj: Webnoviny.sk - Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera

Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku

aktualizácia 29. mája, 22:05 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková značne nečakane zvíťazila 6:1, 6:4 nad Američankou CoCo Vandeweghovou nasadenou ako devätnástou v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna).   Odporúčame:Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien Duel za stavu 5:0 prerušili na úpravu bočnej plachty. "Vravela som si, že to sa snáď môže stať iba mne," zasmiala sa Rybáriková, citoval ju web Sport24.sk. "Bála som sa, že stratím rytmus, ona sa chytí. Upokojovala som sa, že vari si pri takom náskoku už nenechám ujsť úvodný set. Vzápätí síce získala svoje podanie, no následne aj ja moje." Vandeweghová bola jasnou favoritkou Dvadsaťosemročná piešťanská rodáčka Rybáriková dosiahla svoj jubilejný desiaty zápasový úspech v rade. V 2. kole ju vyzve Kolumbijčanka Mariana Duqueová-Marinová. "Som veľmi šťastná, že som v 2. kole. Pravdupovediac, príliš som to neočakávala. Vravela som si, že nemám čo stratiť, no CoCo bola jasná favoritka. Myslela som si, že na antuke nemá až také dobré výsledky, ale potom som si pozrela, že v Madride uhrala štvrťfinále, zdolala tam dosť kvalitné hráčky a aj predtým odohrala dobré súboje," povedala Rybáriková. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2. deň Momentálne 192. hráčka singlového renkingu WTA Rybáriková, kedysi 31. v hodnotení, prekonala 25-ročnú semifinalistku januárových melbournských rovnako významných Australian Open Vandeweghovú (20.) hladko 6:2, 6:1 v sezóne 2011 na tráve v anglickom Birminghame, teraz na to nadviazala. Rybáriková dosiaľ na vrcholnej scéne najďalej bola v 3. kole (US Open 2008 a 2009 a Wimbledon 2015). Vo francúzskej metropole šesťkrát skončila v 2. kole, môže si teda zlepšiť miestny osobný rekord. Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková nemá proti 27-ročnej Duqueovej-Marinovej (115.) vzájomnú minulosť. Proti Kolumbijčanke nastúpi v dobrej kondícii "Je to veľmi dobrá antukárka, tento povrch má najradšej. Povedala by som, že je to, ako keby hrala ona proti mne na tráve. Favoritkou teda bude súperka, no som konečne zdravá a zabojujem zo všetkých síl," predznamenala podľa Sport24.sk Rybáriková, ktorá vlani v júli podstúpila operáciu zápästia nedominantnej ľavej ruky a v auguste mala pod skalpelom pravé koleno. Rybáriková vlani v júli podstúpila operáciu zápästia nedominantnej ľavej ruky a v auguste mala pod skalpelom pravé koleno. Vrátila sa vo februári v nemeckom Altenkirchene a medzičasom sa priebežne vyšvihla na 187. pozíciu v hodnotení, v apríli bola na 431. mieste. Odporúčame:Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú Na RG pricestovala ako šampiónka z japonských podujatí ITF na tvrdom povrchu v Gifu a Fukuoke. Na medzinárodné otvorené majstrovstvá Francúzska sa prihlásila na základe tzv. chráneného renkingu v podobe 108. priečky a napokon sa zmestila nad čiaru. Zo Sloveniek už v nedeľu postúpila do 2. kola Dominika Cibulková, v pondelok neuspela Kristína Kučová, v utorok sa predstaví Jana Čepelová a medzi mužmi Martin Kližan (ten i vo štvorhre) a Jozef Kovalík. Roland Garros - dvojhra žien - 1. kolo: Magdaléna Rybáriková (SR) - CoCo Vandeweghová (USA-19) 6:1, 6:4 Viac k témam: Magdaléna Rybáriková, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Foto: Danko nekradni RTVS, protestovalo v Bratislave združenie Nová Generácia
Obchodovanie s ropu sa začalo jej zlacnením
Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské
Bagdadom otriasli bombové útoky, zabili najmenej 22 ľudí
Rodinný priateľ režiséra Jana Hřebejka mieri do slovenských kín
Český kanonier “ruže” Jakub Mareš podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava
Takmer dve tretiny žien sa aktívne zaujímajú o zdravie svojho partnera

Recept dňa

Čokoládové cukrovinky

2 čokotatranky
2 3D-tatranky
6 PL čokoládového krému (najlepší Tesco)
50 g nesolených arašidov
arašidy na obaľovanie
čokoláda

Tatranky rozdrobte, k nim pridajte mierne roztopený čokoládový krém a najemno nasekané arašidy.
Zo zmesi robte guličky, ktoré namáčajte v rozpustenej čokoláde. Nakoniec ich ešte obaľte v nasekaných arašidoch.

Dobrá rada

Ozdoby z marcipánu – práca s hmotou

V obchode sa dá zohnať marcipánová hmota rôznych farieb. Nie je teda zložité vytvoriť si vlastné originálne ozdoby na torty a iné múčniky. Ak máte len prírodnú marcipánovú hmotu, môžete si ju zafarbiť potravinárskym farbivom alebo kakaom. Ak sa Vám marcipán lepí na pracovnú plochu alebo ruky, dajte ho na chvíľu do fólie a do chladničky. Inou radou proti lepkavosti marcipánu je zapracovať do 100 g marcipánovej hmoty 20 g práškového cukru. Keď Vám naopak marcipán pri práci praská a mrví sa, zahrejte ho chvíľu v dlani (prepracujte ho.)

Stavebník

Princíp údenia v udiarni

Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Revúca-Jelšava, Lubeník, Magnezitovce, Mokrá Lúka, Muráň, Muránska Dlhá Lúka
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang